| Brand Name: | Dayun Links |
| Model Number: | BM201 |
| MOQ: | 10units |
| Price: | 45.65-54.68USD/UNIT |
| Packaging Details: | 153x147x90mm |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
2.8 Inch LCD display wireless video baby monitor with two-way talk, IR night vision, and eye protection features. This monitor includes a parent unit with clear 640×480P resolution and operates on RF2.4GHz FHSS technology without requiring WiFi or apps.
| Special Features | Night Vision, Two-way Audio, Motion Detection |
| Power Source | Power Adapter |
| Resolution | 480P |
| Screen Size | 2.8-inch LCD screen |
| Material | ABS & Plastic |
| Camera Resolution | 640×480P |
| Field of View | 60° |
| Night Vision | >5(LED OFF)/<2(LED ON) |
| IR Range | 5m |
| Video Resolution | 480×272P/15fps(max) |
| Video Code Rate | 32kbps-4Mbps |
| Audio Compression | PCM |
| Audio Transmission | Two-way voice intercom (Half Duplex) |
| Sound Sensitivity | -35dBm |
| Alarm Mode | Voice detection |
| Interface | Type-C |
| Working Current | 180mA(max) |
| Dimensions | 117.36mm × 57.21mm × 70mm |
| Weight | 172g |
| Operation Temperature | 10°C ~ +55°C |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews